Projelerinizi imalatımız ile buluşturuyoruz.

TEKLI KOMPAK ARŞİV SİSTEMİ

KOMPAKT ARŞİV SİSTEMİ TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Sistem tekerlekler vasıtası ile özel olarak hazırlanmış raylar üstünde hareket ederek birbirinden açılan ve birbirinden yanaşan seri dolaplardan oluşmaktadır. Dolapların hareketi her dolap sırasının ortasında bulunan direksiyon kolunun çevirerek veya dolap üzerindeki kolu çekerek sağlanır. Hareketli arşiv sistemi sıra ve dizi olarak iki şekilde sıralanır.

Sıra: Tek ve çift yüzlü bir veya daha fazla sayıda bitişik dolaplardır. (örnek: çift yüzlü üçlü dokuzlu bir dizi, dokuz adet çift yüzlü üçlü sıradan meydana gelir.)

Dizi : Ray hattı üzerinde ön öne ve arka arkaya gelen sıralı dolaplardır. (örnek: çift yüzlü üçlü dokuzlu bir dizi, dokuz adet çift yüzlü üçlü sıradan meydana gelir.)

1-SABİT HAREKETLİ:

Arşiv dolaplarının duvar kenarına gelen tek yüzlü sıraları sabit olarak imal edilir. Yarı kompakt tabir edilen sistemlerde, ortada çift yüzlü sabit dolap sırasına yaşanır ve açılılar. Hareketli sıralar ise raylar üzerinde hareket eden sıralardır.

2- KAPAKLI – KAPAKSIZ

 Kompakt dolap sisteminde duvar dibindeki sabit sıraların duvar tarafları kapalı diğer tarafları açıktır. Orta sıralar kapaksızdır. Ancak dizilerin işleyiş durumuna göre başına ve sonuna gelen dolap sırasının dışa bakan tek yüzü emniyet bakımından kilitli ve kapaklı olarak imal edilir.

3- TEK YÜZLÜ – ÇİFT YÜZLÜ

 Kompakt  dolap sisteminde dizinin kenarlarındaki sabit sıralar tek yüzlü olarak hareketli orta ve kenar sıralar çift yüzlü imal edilir.

4-DİREKSİYONLU VOLANLI:

 Kompakt dolap sıraları kolay hareket ettirilmeleri bakımından direksiyon ile çevrilerek açılır.

Hareketli Arşiv Sistemini Oluşturan Parçalar

Raylar : 50*60 mm ölçülerinde St 37-42 çelik lamadan imal edilir. Lamaların ek yerleri traversler vasıtası ile cıvatalarla bağlanarak rayların düzgünlüğü temin edilir.

Taşıyıcı Araba: DIN 1623 normuna uygun 3 mm kalınlığında St.37 CRS sacdan 30*100mm ebadında profillendirilir. Bağlantıları kaynaklı konstrüksiyon olarak imal edilir.

Tekerlekler: Kalıpta preslenmiş iki adet 3mm kalınlığında DIN 1623 normuna uygun 2 adet CRS sac diskten imal edilir. Dış kenarların derinliği 15 mm dir, sürtünmenin asgariye indirilmesi için avare tekerleklerin içine tahrikli tekerleklerin ise milleri yataklı rulman ile arabaya monte edilir.Opsiyonel olarak 2400 kg ve üzeri yüklemeler için tekerlekler C 1045 dolu çelik malzemeden imal edilir. Avare tekerleklerin içine tek rulman konulur.

Direksiyon direği: 2.5 mm CRS sacdan imal edilir. Direksiyon mili üzerindeki zincir 1/2 3/16 zimaş marka zincir ile dişli taşıyıcı arabanın tahrik mili üzerindeki zincir dişliye güç ve hareketi sağlanır. Sistem güç azaltıcı tipte imal edilir.

Direksiyon:

1-)Mil göbekten iki adet rulman ile bağlanarak sürtünme asgariye indirilmiştir. Direksiyonun en küçük hareketi tekerleklere intikal etmektedir. D.K.P. sıvamalık sacdan özel olarak mukavemetlendirici olarak değişik kalıplarda sıvanarak hazırlanmıştır.

2-)Direksiyon komple nikelajlı olup paslanmaya karşı korunma sağlamaktadır. Direksiyon, direksiyon göbeğine bağlı üç adet kol vasıtası ile döndürülmektedir ve bundan dolayı kolay bir çevrim sağlamakta ve minimum güç sarfettirmektedir.

Transmisyon Milli: Özel tosiyon yükünü alabilecek soğuk çekme DIN 17006 ya göre St-37-42-0,25 malzemeden imal edilir.

Mekanik sistem: Tarayıcı araba tekerlekleri zincir dişliler ve rulman yatakları cıvata ve pimli bağlantılarla sökülebilir şekilde arabaya bağlanır.

Dolaplar Azami yüklemeye dayanıklı asgari 1mm kalınlıkta soğuk haddelenmiş CRS çelik sac levhalardan imal edilir.

Saclar parlak hafif yağlı, kalıplaşmaya uygun ve kusursuz olup sac levhalar eksiksiz ve tam parça olarak kullanılmalıdır. Kullanılan sac yüzeylerinde ondülasyon, oksitlenme, çatlak, katmer vb. kusurlar bulunmamalı. Nokta kaynakların arası azami 75 mm açıklıkta raflar tam yatay durumda ve birbirine paralel olamalıdır. Bütün sac ve kaynaklı kısımlar çapaklı ve muntazam olmayan kenarlardan arındırılarak kenarları temizlenmeli ve sert köşeler bulunmamalıdır.

Resimler